Małe kroki w drodze do celu czyli jak osiągać zamierzone efekty w nauce

with Brak komentarzy

 

Jak osiągać zamierzone efekty i realizować plany? Ile razy „nie wszystko na raz” obiło Ci się o uszy? Może się wydawać, że posuwanie się na przód małymi krokami do celu ma sens, w praktyce jednak próbujemy łapać kilka srok za ogon.Juggling balls and spinning plates – żąglęrka i latające talerze. Muzyka gra, obrazy migają, palce pląsają po klawiaturze. I na koniec dnia dziwisz się, że jakoś mało w głowe zostało po całym dniu gonitwy myśli? A cały dzień w biegu. Ehh Trochę powieje konkretami i odniesieniami do zarządzania. Rzucimy odrobinę światła na PDSA – model Plan DO Study ACT

Jak taki model może przydać się w nauce np. języka obcego?

Choć model ten ma podłoże w projektowaniu eksperymentalnym i zarządzaniu jakością nie ma czego się bać – w praktyce jest prosty i ogromnie skuteczny. Został ujęty i spopularyzowany przez Williama Edwardsa Deminga i polega na uporządkowanym cyklu działań. Jest to świetne i skuteczne rozwiązanie systemowe. Nie wymaga przekopywania się przez sterty tomów czy uczone rozprawy. Do ogarnięcia w kilku przejrzystych krokach.

 

O co chodzi?

Cykl Deminga

Planuj – Działaj – Studiuj – Aktywuj

PLAN

 

Planuj każdą zmianę z wyprzedzeniem. Przeanalizuj obecną sytuację oraz potencjalne skutki zmian zanim podejmiesz kroki. Z góry przemyśl, co najlepiej zmierzyć, aby przekonać się, czy cel został osiągnięty. Zaplanuj pomiar, jako jeden z elementów realizacji planu.

Powiedzmy, że chcę wyjść sama pozwiedzać Barcelonę, ale ni w ząb nie mówię po hiszpańsku. Przydałoby się poznać podstawowe zwroty dotyczące kierunków, może kilka słów przydatnych w kawiarni czy barze. Na wstępie na takim zasobie bym się skupiła i dadała potencjalne odpowiedzi na swoje pytania, żeby je zrozumieć choć w części po zadanym pytaniu.

Przechodząc przez każdy odcinek na drodze warto mieć gdzieś z tyłu głowy sposób w jaki dokonam pomiaru. Pomoże to w uchwyceniu postępów. Można się oprzeć o Mile Stones, czyli Kamienie Milowe. Jeśli wyszłam sama do kawiarni i przeprowadziłam podstawową rozmowę to dotarłam do tego Kamienia Milowego.

Zabierając się za opracowanie planu weź pod uwagę cel i indywidualne dopasowanie do siebie. Jeśli na wstępie przewidujesz trudności, zastanów się jak można im zaradzić. Prawie zawsze poprawki czy dostosowania są możliwe. Nie warto sobie utrudniać. W przypadku wypadu do kawiarnii ustaliłabym, że pójdzę we w miarę spokojnym czasie, żeby się dodatkowo nie stresować w tłoku. Jeśli nie zrozumiałam jakiejś odpowiedzi zapiszę co zapamiątałam i sprawdzę. W ostateczności posłużę się Google Translate. Na początek powinno wystarczyć.

Zadbaj o swoje otoczenie. To kto towarzyszy nam w procesie ma znaczenie. Większość z Nas miała nauczycieli, którzy nam lepiej lub gorzej pasowali. Podobnie jest w treningu na siłowni, diecie, korepetycjach i nauce języków.

To jak jesteś zaangażowana w proces ma sporo wspólnego z tym jak zaangażowana jest reszta. Łatwiej jest się zdrowo odżywiać i regularnie ćwiczyć wśród ludzi o takich upodobaniach niż wśród kanapowców z pociągiem do fast food, prawda? 

Last but not least – Progress Not Perfection.

Ta metoda działa na zasadzie małych kroków i poprawianiu As You Go Along.

 

 

DO

 

Działaj, wdrażaj zmiany w małej skali, próbuj w kontrolowanych warunkach. Sytuacja w kawiarni była takim mini przykładem. Jeśli planujesz naukę języka z nauczycielem albo na kursie językowym wybierz się na lekcję próbną. Tylko przerób materiał, bo cudów nie ma i nie wystarczy spać z nagraniami przy uchu. To trochę jak spać ze słownikiem z nadzieją na uniesienia 🙂 Pocałowanie kilku żab może okazać się nieuniknione.

 

STUDY

 

Moje ulubione. No cóż, bez pracy nie ma kołaczy. Jak to mawiają sportowcy  No pain, no gain.

Gruntownie przeanalizuj rezultaty prób – koniecznie pochyl się na moment nad błędami. Zastanów się, co dla Ciebie nie działa. Zanurz się głębiej – dlaczego to nie działa? To jeden z nielicznych momentów, w których zachęcam do zwracania uwagi na błędy. Nie po to, żeby je rozpamiętywać, ale żeby wyciągnąć wnioski i wiedzieć na przyszłość jak ich unikać. A najlepiej w rezultacie takiej analizy wyrobić sobie zastępczy sposób zachowania w podobnej sytuacji.

Wyciągaj wnioski – co zebrane dane mówią na temat skuteczności próbnego wdrożenia?

Indywidualne dopasowanie ma znaczenie tak w kwestii związków, butów jak i nauki  🙂

 

ACT

 

Podejmij właściwe działania, aby wdrożyć standard takiego procesu, który wytworzył rezultaty najbardziej pożądane. To co sprawia nam największą przyjemność jest zwykle też najskuteczniejsze. Taka już jest natura ludzka, że ciągnie nas do tego, co postrzegamy jako przyjemność.

Opisanego model zakłada i jest pomocny w ruszeniu z miejsca. Nie ma nacisku na perfekcyjny start, bo eksperymentowanie polega na testowaniu, analizowaniu i poprawianiu. Istotne jest pobieżne zaplanowanie ścieżki i wykonanie pierwszego kroku.

 

Jaki Twoim zdaniem powinnien być pierwszy krok w nauce języka obcego?