Jak uczyć się skuteczniej?

with Brak komentarzy

Rady Beaty Topolskiej | Trener Angielskiego

Misja angielski jak uczyć się skuteczniej

 

Chodziłaś na kurs językowy albo miałaś angielski w szkole? Próbowałaś lub próbujesz uczyć się angielskiego samodzielnie? Skoro to czytasz podejrzewam, że któraś z lub kombinacja sytuacji może być Ci znana.

Od miesięcy zbieram i przedstawiam zagadnienia dotyczące skutecznej nauki zwłaszcza angielskiego, a kiedy usłyszałam, że Beata Topolska – Trener Angielskiego pisze o tym książkę byłam pełna zachwytu. Ekscytacja rosła i najzwyczajniej nie mogłabym tej książki nie przeczytać. Jeśli przemknęło komuś przez myśl “ale po co mi to”, to śpieszę z wyjaśnieniami.

Pomino własnych umiejętności i doświadczenia poznanie perspektywy innego eksperta jest zawsze wartościowe. Nie zależnie od mojego poziomu wtajemniczenia, wielu lat zgłębiania zagadnień dotyczących dydaktyki, metodyki i lingwistyki leży mi na sercu powodzenie osób uczących się, czyli wasze. Dlatego sprawdzam i poznaję materiały i narzędzia, które mogą was i te dążenia wesprzeć.

Poprosiłam Beatę, żeby opowiedziała o tym dlaczego napisała “Misja: angielski” i w czym jej lektura może wam pomóc.

 

Misja:Angielski  Ucz się skuteczniej

 

Pomysł na napisanie „Misja:Angielski” powstał już kilka miesięcy temu, ale dopiero na początku roku odważyłam się zabrać za pisanie na poważnie. Marzyłam o stworzeniu czegoś, co będzie nie tylko narzędziem dla wszystkich, którzy od lat chcą opanować język angielski, a wciąż im nie wychodzi, lecz także solidnym motywacyjnym kopniakiem, który popchnie do działania tych, którzy wątpili w siebie i sens nauki w ogóle.

Brakowało mi na rynku poradnika, który w praktyczny sposób opisywałby wszystkie elementy pracy nad językiem, a jednocześnie odpowiadał na potrzeby osób dorosłych – takich, które na naukę nie mogą poświęcić dużo czasu. Postanowiłam więc sama taki napisać i mam nadzieję, że mi się to udało;)

W moim e-booku poruszam wiele aspektów dotyczących nauki języka angielskiego, jednak najbardziej zależało mi na opisaniu rzeczywistych problemów, z jakimi na co dzień borykają się nie tylko moi dorośli uczniowie, ale również każdy, kto podejmuje wysiłek nauki języka obcego.

Tutaj postanowiłam przedstawić trzy, które w moim odczuciu są najczęstsze, a które powodują, że czasem zupełnie bezwiednie możecie sabotować swoją naukę.

 

Problemy z jakimi borykają się osoby uczące się angielskiego

 

#1 Brak systematyczności

Nauka języka obcego niestety nie działa, jak nauka jazdy na rowerze – nie wystarczy, że raz opanujecie zasady, aby do końca życia mieć je z głowy. Bez systematycznej pracy będziecie kręcić się w kółko i w rezultacie przez całe miesiące (a nawet lata) możecie tkwić na tym samym poziomie. Uświadomienie sobie tej prawidłowości to właściwie pierwszy krok, jeśli zależy Wam na poprawie swoich językowych kompetencji. Bez systematyczności nie zauważycie postępów – bo po prostu ich nie będzie.

 

#2 Brak praktyki

To zawsze jest dla mnie absolutnie zadziwiające, jak wiele osób kompletnie pomija praktykę w swoich planach opanowania języka angielskiego. Wypełnianie ćwiczeń, czytanie podręczników czy używanie aplikacji w telefonie, to nie jest praktyka, a przynajmniej nie w takim sensie, w jakim ja ją rozumiem. Fundamentem nauki, który przyniesie widoczne i trwałe efekty musi być wykorzystywanie wszystkiego tego, czego się uczycie w wypowiedziach USTNYCH. Tylko wówczas będziecie w stanie używać poznanej wiedzy w codziennym życiu bez zapomiania przysłowiowego języka w gębie.

 

#3 Zbyt wysokie oczekiwania

Muszę przyznać, że w mojej pracy regularnie spotykam uczniów, którzy rezultaty swojej pracy nad językiem chcieliby widzieć niemal natychmiast po rozpoczęciu kursu. Jeśli ich nie widzą – szybko się zniechęcają, tracą motywację i w rezultacie rezygnują z nauki, kiedy na horyzoncie pojawią się pierwsze niepowodzenia. Musicie więc pamiętać o tym, że nauka języka obcego to proces, przez który każdy z Was przechodzi indywidualnie i aby obiektywnie ocenić swoje postępy potrzeba najczęściej kilku miesięcy. Często też te efekty, których tak bardzo oczekujecie nie będą w pełni mierzalne jak np. ocena na egzaminie i zauważycie je dopiero np. podczas wyjazdu za granicę.  Nie odpuszczajcie więc i nie rezygnujcie z nauki, kiedy ogarną Was pierwsze wątpliwości. Zmiany na korzyść, zwłaszcza jeśli chodzi o poziomy bardziej zaawansowane, są subtelne i samemu trudno je zauważyć. Jeśli macie regularny kontakt z językiem angielskim i pracujecie systematycznie, to niemal na 100% jesteście w błędzie, myśląc, że nie robicie postępów!

 

Co znajdziecie w Misja:Angielski?

 

W e-booku „Misja: angielski. Ucz się skuteczniej!” znajdziecie więcej przykładów problemów oraz konkretnych rozwiązań, jak sobie z nimi radzić. Ponadto, dowiecie się z niego:

  • jak przestać bać się mówić i zacząć komunikować
  • jak samodzielnie ułożyć sobie plan nauki i go realizować
  • jak skutecznie przygotować się do certyfikatu językowego
  • jak wybrać odpowiednie zajęcia z języka angielskiego dla siebie

 

E-book „Misja: angielski. Ucz się skuteczniej!” w sprzedaży już od 6.05 w promocyjnej cenie 29 zł

 

“Misja:Angielski” przeczytałam z zapartym tchem i uśmiechem. Nie raz a często pojawiała się myśl “one MUSZA to przeczytać”.Ta lektura zbiera w bardzo przejrzysty sposób wszystko, co warto wiedzieć jeśli uczysz się angielskiego.

 

Beata opowiada bardzo rzetelnie ze swojej trenerskiej perspektywy i na podstawie wieloletniego doświadczenia o procesie uczenia się, blaskach, cieniach i trudnościach jakich doświadczają dorosłe osoby uczące się języka. Bez owijania w bawełnę, bez nadęcia i z polotem.

“Misja: angielski” może uchronić Cię przed wieloma problemami i przykrościami, które obserwuję u osób posługujących się angielskim jako drugim językiem, w zderzeniu z anglojęzyczną codziennością i rzeczywistością biznesową.

 

Ucz się skuteczniej Misja Angielski

 

 

Jak uczyć się skuteczniej Beata Topolska

 

 

 

 

Beata Topolska jest trenerem angielskiego z wieloletnim doświadczeniem.

Na swoim blogu Trener Angielskiego stara się pokazać jak skutecznie i z przyjemnością uczyć się angielskiego, a także jak doskonalić swój warsztat lektorski.

 

A Ty? Z jakimi trudnościami się zmagasz?

W czym potrzebujesz pomocy?